Много често думата прана се използва като синоним на дишане, но това заблуждава и подвежда. Прана е жизнената енергия, която се намира във финото тяло. Важно е да разберете, че дишане и жизнена енергия не са едно и също нещо, макар движенията на прана във финото и енергетическото ни тяло имат връзка с движенията на дишането в грубото, физическо тяло.
Санскритската дума прана е съставена от две части -пра, което означава "преди" и ана- "дишане, дъх". Какво има преди дишането? Животът е преди дишането и е причина да дишаме. Синоним на прана в санскрит е аюр (Ayur), което означава и "душа". Прана и аюр са тези, които задържат душата в тялото.
Какво е прана? Прана е космическият принцип за движение на енергията. Прана е най-неуловимият елемент на живота и в същото време е най-явна в проявите си - от найагресивните като електричеството, до най-прикритите, като онова, което ни кара да мислим, чувстваме, чуваме. В телата си имаме пет вида прана или по-скоро пет нейни проявления - ваю (букв. " въздух"): Прана-ваю (prana), Удана-ваю (udana), Самана-ваю (samana), Апана-ваю (арапа) и Виана-ваю (vyana).
Тези пет пранически сили управляват всички движения на тялото, умствените дейности, функциите на вътрешните ни органи и жлези, координират сетивата, държат частите на тялото заедно; те са източникът на радост и смелост, и изобщо всичко, което представлява животът ни. Прана е двигателната сила на всичко. Тя не е въздухът и дишането, тя е това, което ни дава възможността да дишаме. Прана е просто енергия.
Прана (жизнената енергия) и читта (съзнанието) са в постоянен контакт. Те са като близначки - прана е там, където е читта и читта е там, където е прана. Ако дишането е спокойно, прана е спокойна, читта също. И обратното - когато прана и читта са спокойни, всичко се успокоява. Именно поради тази връзка между дишането и съзнанието, в йога има пранаяма, чиято цел е да се успокои съзнанието и да се стабилизира енергията.
В контекста на йога, прана може да се опише като нещо, което тече в нас постоянно. То ни изпълва и ни поддържа живи - това е нашата жизненост. То извира от центъра на тялото и се простира по цялото тяло. Пранаяма е всъщност съзнателно управляване на прана, а не набор от дихателни упражнения, както погрешно се смята.
Когато сме в стрес, разтревожени или объркани, имаме повече прана извън тялото, отколкото в него. Когато не се чувстваме добре, качеството на прана е намалено. Прекалено малко прана в тялото може да се опише като чувството, че нещо ни задържа, че сме ограничени по някакъв начин, блокирани. Това се проявява като апатия, липса на мотивация и желание да се направи нещо, дори депресия. Физическите болести също са израз на малко прана. От друга страна, колкото ние сме по-балансирани и в мир със себе си, толкова по-малко прана губим. И ако цялата прана е в тялото ни - нямаме тези симптоми.
Ако прана не намери достатъчно място в телата ни, причината е една - нещо, което не би трябвало да е там я изтласква навън. Това са различните блокажи и замърсявания. Практикувайки пранаяма, ние се стремим да намалим "боклука" в телата си и да го заместим с прана. Една от дефинициите на йогин е "човек, чиято прана е в тялото му".
Прана е и сила. Правилният начин на дишане е един от начините да се овладее тази сила. Чрез пранаяма ние се стремим да насочим прана към различните енергийни центрове (чакри) и да издишаме лошата енергия навън. Това, което става в мозъка ни безусловно влияе на дишането ни. Действията ни често смущават прана и я изтласкват навън. Практикувайки пранаяма ежедневно, ние обръщаме този процес.
Когато съзнанието ни е спокойно, нищо не може да ни разстрои. От друга страна, ако се съмняваме, ако сме несигурни, страх ни е или се въздържаме да направим нещо, което смятаме, че не е редно, ако сме недоволни, ядосани това е все израз на блокажите в нас, които далеч не са само на физическо ниво, а са по-скоро плод на съзнанието ни. Всеки вид "боклук", който открием в себе си първоначално е получен от неправилно знание. Чрез асана ние опознаваме физическото си тяло, осъзнаваме блокажите в него, чрез пранаяма се стремим да ги премахнем.
Прана съществува като негативна и позитивна енергия. Това са апана и прана. Прана се движи нагоре, а апана надолу. Когато двете се срещнат в Муладхара чакра (основата на гръбначния стълб) се събужда кундалини (дремещата космическа енергия).
От петте пранически енергии, прана и апана се считат за най-важните. Прана се намира в сърцето и главата, апана - в долната част на гръбнака. Прана е соларното (слънчевото) начало - мъжкото начало, апана е лунарното (лунното) начало или женското начало. Това, което влиза в тялото по време на дишане е прана, а това, което излиза - апана. Освен това, терминът апана означава и долната коремна област и всичко, което се случва там. Апана се описва като онази част на прана, която отговаря за елиминацията и доставя енергията за това. Тези процеси на елиминация се извършват в долната коремна област, където се събира целия боклук, когато прана не е в равновесие. За тежките и бавни хора се казва, че имат прекалено много апана. Запекът и други проблеми с елиминацията също са признак за повече апана, отколкото прана. Разбира се ние имаме нужда от апана, но когато тя е в повече, тя остава в тялото и след като си е свършила работата, а това не е добре. Тогава тя пречи на прана да нахлуе в тялото. Прана и апана са като двете страни на една и съща монета; ние имаме нужда и от двете, но за да са ефективни, те трябва да са в баланс.
Когато вдишваме, прана нахлува в тялото и среща апана. При издишване апана среща прана. Пранаяма е движението на прана към апана и на апана към прана.
Срещайки се в долната част на корема те създават агни - огън. При вдишване огънят слиза надолу, при издишване се изкачва нагоре, като взема със себе си изгорелите в него боклуци. Неслучайно като дишаме Уджайи, тялото се разгорещява и започваме да се потим. Някои физически пози подпомагат срещата на прана с апана - например всички обърнати пози, които имат огромно значение за прочистването.
Прана по принцип не може да бъде контролирана в истинския смисъл на думата, но ние можем да създадем всички условия тя да нахлува в тялото, да го изпълва и да се движи в него безпроблемно.
Въпреки това, погрешно е мнението, че прана е кислород. Ако беше така, щяхме да можем да съживяваме трупове чрез подаване на кислород към телата им. Освен това, ние всички дишаме (поемаме кислород от въздуха), но не всички сме жизнени и в цветущо здраве. Кислородът не е прана, но е необходим за създаването на прана. А тя се създава съзнателно от усилията на практикуващия. Природата ни е екипирала с необходимите средства за създаване и складиране на прана – банд(х)ите и способността да дишаме съзнателно. Това прави йога различна от обикновената гимнастика - физическите упражнения и спорт могат да ви вкарат във форма, но нямат силата да създадат и да съхранят прана във вас.
ДА ХВАНЕМ ПРАНА
Ако сте ходили на йога достатъчно дълго, след "вдишай, издишай, вдишай, издишай" сигурно най-често чувате странните думички "уддияна банд(х)а" и "мула банд(х)а". Тези екзотично звучащи и леко мистериозни понятия всъщност са наименованията на основните механизми, които заедно с дишането разпалват агни, вътрешния ни огън. Ако дишането е бензинът, банд(х)ите са буталата. Самата дума bandha означава "връзвам, свързвам" и наистина, благодарение на банд(х)ите в тялото се извършва свързване на прана и апана, вдишването с издишването, на енергията, отиваща надолу с енергията, отиваща нагоре, на тялото с духа.
В хат(х)а йога има три основни банд(х)и: Мула, Уддияна и Джаланд(х)ара. Когато се практикуват заедно, това е трая-банд(х)а. Те се практикуват заедно или поотделно по различно време на асана, крия, пранаяма, пратяхара, дхияна, дхарана. При децата банд(х)ите се появяват спонтанно, но това се случва и при напреднали йоги, позволяващи си да бъдат раздвижени от еволюционната, интелигентна трансформираща сила кундалини.
Когато жизнената сила не се разпилява или губи в нервни компенсаторни търсения на фрагментарно съществуване, а остава в синергична хармония с мирозданието и Създателя, тогава търкането, дисбалансът и усилието се заменят с естествената и нямаща нужда от усилие сила на природните закони. Няма хора, от които нищо да не изтича под формата на енергия.
Из „Моята Аштанга“ - Ирина Бъчварова
С любезното разрешение на автора
Компилация: Еми Йорданова