ПСИХОЛОГИЧЕСКИ ТРАНСФОРМАЦИОННИ ИГРИ
Психологическата Трансформационна игра е един прекрасен инструмент в работата на психолозите, коучовете, педагозите и консултантите.
Според речниците думата „трансформация“ означава превръщане, преобразуване.
Психологическата Трансформационна игра осигурява пространство, в което у човека се случват изменения.
Има различни видове игри – Образователни, Бизнес насочени, Езотерични, Психологически.
При нас имате възможност да се включите и поигратете в нашите Психологически Трансформационни игри.
Психологическите игри биват Терапевтични и Коучингови. С нас може да опитате и двата варианта.
В играта работим с висшите психични функции на играча – мислене, памет, възприятие, въображение, емоции и чувства.
В Психологическите трансформационни игри се наблюдава ефекта 10 в 1, тъй като играещият променя своето отношение към вълнуващата го ситуация; разбира нещо важно за себе си, което преди това не е забелязвал или не е знаел; получава ресурс; получава ново знание; решава вълнуващия го проблем, и т.н. А това означава, че в Психологическата игра има и други елементи, като тренинг, обучение, отработка на навици, развитие, изменение и т.н.
Психологическите Трансформационни игри са ориентирани към работа с личните въпроси на участника, с цел намиране на оптимално решение; преодоляване на личностни кризи, на сложни житейски ситуации; към постигане на персоналните цели на играча.
Резултатът в играта се достига чрез дълбока проработка и осъзнаване от участника на причините за текущата ситуация; мотивите и сценариите на собственото му поведение; лични психологически нагласи, убеждения, и тяхната корекция.
Психологическата Трансформационна игра в очите на играещия има значение на „помощник“. И точно затова тези игри имат репутацията на ефективно работещ инструмент. Това не е случайно. Дори ако човек е дошъл да поиграе просто от любопитство, без конкретна задача, той пак получава полза във вид на:
- Отговори на свои въпроси;
- Намира нови нестандартни решение в зациклени ситуации;
- Някак странно започват да се подобряват отношенията му с близки и колеги;
- Появяват се бизнес идеи;
- Човек започва да се реализира по-творчески;
- Подобрява се настроението му;
- Подобрява се здравето;
- Появяват се сила и енергия.
Психологическите Трансформационни игри са много актуални, тъй като се създават по конкретни въпроси и проблеми. И интересното е, че хората с удоволствите влизат в този трансформационен процес. В игрите има много емоции, желания, творчество, което пък води до повече мотивация и въвлеченост в играта. В игрите е възможно всичко, както в детството, може да опитате съвсем официално различни роли, и накрая – може да бъдете самия себе си.
Психологическите Трансформационни игри съвсем естествено и екологично се вписват в тренда на нашето време – индивидуалност, самоизразяване, изява на себе си и своите спосбности. Игрите ефективно и ненатрапчиво запълват нуждата от нови начини на обучение, които да са адаптивни към бързо променящата се среда; за нестандартното мислене, което намира нетривиални пътища за излизане от различните ситуации. Игровият способ е онова, с което сме свикнали от нашето детсво. И всеки възрастен съхранява в себе си детското любопитство и любознателност, интереса към света наоколо, спосбността да се развива, да се радва на откритията, и просто да се весели. Нужно е само малко да се помогне на порасналия чоек да си спомни, и тук на помощ идва играта.
Психологическите Трансформационни игри се водят от Сертифициран специалист, обучен в Игротерапията. Игрите са различни, и за всяка от тях водещият преминава обучение и получава допълнетелен сертификат, позволяващ му да бъде Игромастер на съответната игра.
Игрите имат ограничен брой участници – между 2 и 5, за да има оптимален ефект за всички. Продължителността на всяка игра е различна – варира между 2 и 5 часа.
Желателно е в играта да се влиза с определен въпрос, по определена тема. Играта е на практика обучение, работа, процес навътре и навън от себе си. На моменти съвсем не е весело, затова с еопираме на рационалното, контролиращо съзнание. И само конкретния въпрос на играча може да му помогне да намери верния път, отговорите си, а подсказките ще му помагат стъпка по стъпка да се приближи към яснотата, лекотата и радостта. Играейки, участника изживява една алтернативна реалност, където всичко е възможно. А направените изводи може да пренесе в реалния си живот. След играта може да станете по-добра версия на себе си, докосвайки се до нея по време на самата игра.
Психологическите Трансформационни игри са един грамотен инструмент за самопознание, рефлексия и вътрешни открития. В игрите се създават качествени и екологични условия за да проследим, осъзнаем и координираме своите нагласи, навици и мотивация.
За участниците Психологическите Трансформационни игри са един мек начин за навлизане в света на психологията и за запознаване със себе си:
- Играчът се запознава с една от страните на практическата психология. Това е особено игрово пространство, където с помощта на играта се сваля напрежението, страха и тревогата от работата с коуча/психолога.
- Играча има възможност да продължи своята трансформационна работа с психолога и след играта, ползвайки и други способи и техники.
- У играча се натрупва конструктивна представа и лоялно отношение към психолога, към тяхната работа и ефективност.
Психологическата Трансформационна игра е особена разновидност игра в индивидуален или групов формат. Такава игра може да включва в себе си елементи от настолните игри, и дори малко повече: игрово поле, пионки – символи, зарчета, набор от ситуативни и метафорични асоциативни карти, карти-задания, карти-въпроси и т.н.
Психологическите Трансформационни игри се различават от деловите и езотеричните игри по това, че в тяхната основа лежи определен смислов психологически концепр, взет от научно обоснована област на психологията. Например, има игри, в които е заложена теорията на Транзакционния анализ на Е. Бърн (за възрастния, родителя и детето); С. Карпман (за триъгълника жертва/насилник/спасител), теорията за архетипите на К.Г. Юнг, теорията за класификация на професиите на Е. Климов и др. Една психологическа трансформационна игра може да се основава както на един смислов психологически концепт, така и на няколко взаимодопълващи се.
Принципно, всяка психологическа игра може да се направи коучингова или терапевтична – всичко зависи от Игромастера, и как той ще избере дизайна за работа с участниците. А също може да внесе елементи на тренинг, на психообразование и да засили допълнително някой навик – например, емоционален интелект и/или да подобри дадена компетенция (комуникационни умения, самоизразяване на потребностите,..)